Jak se Hanka stala polyglotem. Poly… čím?

Sen stát se polyglotem, je možná i váš, jen ho třeba nazýváte jinak. O koho se vlastně jedná? Polyglot je člověk, který se domluví více jazyky – některé zdroje uvádějí 4, jiné minimálně 6 různých jazyků. 

K napsání následujícího článku mě inspiroval dotaz: „Jak se mohu stát polyglotem?“ Při jeho psaní jsem si uvědomila, že zároveň píšu i odpověď na otázku: „Jak se naučím jakýkoliv jazyk?“ Pokud do jedné ze skupin patříte, něco pro vás mám.

canstockphoto4798442

Povím vám jeden příběh z mé učitelské praxe…

Na začátku ledna mě kontaktovala slečna, říkejme jí Hanka, s tím, že se potřebuje co nejrychleji naučit španělsky, protože chce odcestovat do Španělska a najít si tam práci. Začínaly jsme úplně od nuly s učebnicí Španělština pro samouky. Hančinou výhodou (ale zároveň i nevýhodou) bylo, že již uměla dobře italsky. Výhodou proto, že gramatika jazyka je velmi podobná. Nevýhodou bylo, že se velice brzy začala jednotlivá slovíčka plést, protože mnoho z nich se liší například jen koncovkou nebo jiným detailem.

Následujících 5 týdnů jsme udržovaly frekvenci 3 x 1 hodina týdně přes skype.

Hanka byla po měsíci schopná se v běžných situacích samostatně domluvit.

Proč byla Hanka tak úspěšná? Shrnu to ve 4 bodech:

1) SILNÁ MOTIVACE

Hanka si chtěla najít práci a to co nejdříve.

Myslím, že to znáte všichni – když něco prostě musíte, tak dokážete i nemožné. Podobný efekt (pozitivní nátlak) na nás má i motivace, ale musí být hodně dobrá a hlavně obsahovat emoce – čím silnější, tím lepší. Hanka se sice chtěla naučit španělštinu, aby si mohla ve Španělsku najít práci, ale tím hlavním důvodem bylo, že si tam dříve našla přítele a teď se chtěla za ním co nejdříve přestěhovat.

2) PRAVIDELNOST

Hanka se věnovala španělštině alespoň chvíli každý den, pomáhala jí v tom hlavně motivace.

To, jak často a s jakou pravidelností se budete jazyku věnovat, je v přímé úměře tomu, jak rychle se tento jazyk naučíte. Lepší jsou kratší a častější intervaly (například půl hodiny denně) než si k tomu sednout na 3 hodiny o víkendu. Není to jednoduché, a abyste se k tomu donutili, váš mozek potřebuje vědět, PROČ má udělat něco, do čeho se mu zrovna v tu chvíli nechce. A musí to být opravdu silné proč – ano, zase mluvím o motivaci.

3) KONVERZACE

S Hankou jsme měly každý týden alespoň 3 hodiny konverzace přes skype.

Nejčastější chybou studentů je, že nemluví. Mají strach, odkládají to. To, co vám nejvíc pomůže, je začít mluvit už od 1. lekce. Ve všech svých výukových hodinách věnuji minimálně 60% času konverzaci. Ano ve všech, i u úplných začátečníků.

Jak tedy můžete postupovat v praxi?

Pokud jste začátečník, doporučuji najít si na konverzaci českého lektora. Pomůže vám překonat počáteční strach a přece jenom konverzace bude plynulejší, když vám bude pomáhat s obraty, které ještě neznáte. V průběhu lekce si zapisujte důležité věty, které jsou pro vás nové, případně o to požádejte svého lektora. Nová slovíčka a obraty tak budete mít v kontextu a lépe si je zapamatujete.

Jestliže řešíte finance, v okolí jistě najdete nějakého jazykově nadaného studenta, který si rád přivydělá. Pokud řešíte čas, nejefektivnější pro vás bude domluvit si hodiny přes skype nebo po telefonu, abyste ušetřili čas dojížděním na osobní setkání.

Neusněte na vavřínech! Jakmile dorazíte do fáze, kdy se už v základních tématech obstojně domluvíte, najděte si na konverzaci rodilého mluvčího. Ve větších městech jich najdete dostatek, případně můžete zase využít skype. Klasické lekce s rodilými mluvčími bývají finančně náročnější, alternativou mohou být různé internetové komunity, kde jsou lidé ochotní si povykládat zdarma, jen tak, protože je baví poznávat lidi z jiných zemí a kultur. Případně můžete využít i protislužbu, jestliže ovládáte třeba jiný jazyk – najdete si Španěla, který si s vámi bude hodinku vykládat španělsky, a další hodinu procvičíte angličtinu, která moc nejde jemu, ale vám nedělá problém.

Celkově není problém na internetu najít různé způsoby interakce s rodilými mluvčími, stačí jen trochu zapátrat.

4) UVEDENÍ DO PRAXE

Hanka se hned začala dívat na filmy ve španělštině, četla články na internetu a časopisy

Kromě toho, že budete jazyk využívat aktivně v konverzaci, můžete mezitím procvičovat i pasivní porozumění. To je také dobrý začátek pro ty, kteří mají strach, že nebudou rodilému mluvčímu rozumět.

Najděte si filmy v originálním znění (na začátek doporučuji ty, co už znáte, ať víte, o co jde a můžete se soustředit na jazyk), sledujte na youtube videa z oboru, který vás zajímá, ať už je to vaření, móda nebo auta. Čtěte články, zapojte se do diskuzí…. Možností je nepřeberné množství, můžete si vybrat cokoliv, ale hlavně to udělejte ještě dnes. 🙂

 

A ještě jedna poznámka mě napadá – co když řeknete “ale já na jazyky nemám hlavu”? Ani tak se nevzdávejte. Každý máme talent na něco jiného, ale to neznamená, že budeme v životě dělat jen tu jednu věc. A stejně tak je to i s jazyky. Ze zkušeností vím, že to dřív nebo později zvládne opravdu každý. Bude vás to stát trochu více úsilí a zabere vám to víc času, ale se správnou motivací a trochou trpělivosti se polyglotem můžete stát i vy!

Lenka Bělašková
Mou vášní je studium a výuka cizích jazyků a již mnoho let ukazuji svým studentům, že učení nových slovíček může být jednoduché, zábavné a efektivní! Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *