Je únor a já svá novoroční předsevzetí stále plním!

Ještě v loňském roce jsem si v jednom článku přečetla – jen 8% lidí svá novoroční předsevzetí skutečně splní. „Proč jen tak málo?“ ptala jsem se sama sebe. Po krátkém zamyšlení jsem přišla na obrovské množství důvodů, takže přeskočím jejich vyjmenovávání a rovnou vám prozradím, co jsem udělala jinak, aby mi to tento rok už vyšlo 🙂

Popíšu vám svůj postup v 5ti jednoduchých krocích na jednom z mých předsevzetí: Budu se pravidelně učit cizí slovíčka. Samozřejmě si tyto způsoby můžete upravit a aplikovat na jakoukoliv další oblast, ve které chcete letos dosáhnout úspěchu.

dodržet novoroční předsevzetí, plán učení slovíček

Krok 1: Dala jsem si konkrétní cíl

Dřív jsem si jen tak řekla: „Odteď se budu učit slovíčka pravidelně“. Vydrželo mi to asi týden. V horším případě jsem si na to druhý den ani nevzpomněla.

Letos jsem začala tím, že jsem si stanovila konkrétní a „hmatatelný“ cíl – v mém případě to je naučit se za 3 měsíce 350 nových španělských slovíček. Každý den si odškrtávám splněnou část a slavím drobné úspěchy. A hlavně mám kontrolu nad tím, jak plním stanovený plán.

Krok 2: Tento cíl jsem si rozporcovala a vytvořila si plán

Dřív jsem si dávala velké a dlouhodobé cíle: “Naučím se 1.500 nových slovíček za rok”. Ty jsem si pak po jednom odškrtávala, ale brzy jsem se unavila, protože to šlo pomalu, odškrtaných slovíček pořád málo a hlavně – na oslavu úspěchu jsem si musela počkat celý rok.

I letos mám cíl na celý rok a to naučit se 1.400 slovíček. Ten jsem si ale dále rozdělila na čtvrtletní, měsíční, týdenní a denní “dávky”. 5 slovíček každý den se mi zdá splnitelnější cíl než 1.400 slovíček za rok. A s každým malým oslaveným úspěchem roste i moje vytrvalost a motivace.

Krok 3: Ujistila jsem se, že tento cíl je reálný

Dřív jsem si dávala přehnané cíle, například naučit se 20 nových slovíček denně. I když mě jazyky baví a vždycky mi šly celkem snadno, dlouhodobě jsem takové tempo udržet nevydržela.

Já osobně mám vyzkoušené, že bez větších problémů zvládnu dlouhodobě 5 slovíček denně. Někteří z mých studentů, kteří na to “nemají hlavu”, se učí 2 nová slovíčka denně. I to je v pořádku.

Všem svým studentům vždy zdůrazňuji, že neméně důležité je také do plánu zahrnout pauzy – například víkendy nebo každý 4. týden. Pauzy slouží jednak k tomu, aby se doučili těžší slovíčka a nechali „uležet“ ty už naučené. A také k tomu, aby měli rezervu dohnat období, kdy plán nemohli dodržet, například v období nemoci.

Krok 4: Vytvořila jsem si organizační a vizuální pomůcky

Nudné drilování sloupečků slovíček známe ze školy a není to nic moc.

Já jsem vizuální typ, proto jsem si plán i samotnou výuku graficky oživila. Na ledničku jsem připevnila barevně rozdělený plán, kde si každý den odškrtávám naučená slovíčka. K výuce používám barevné zkoušecí kartičky, slovíčka skládám do skupin, které spolu významově souvisejí, a pokud to jde, hledám k nim vhodný obrázek (někdy i nakreslím). Obrázek pak popisuji pomocí nově naučených slovíček.

Zkouším prakticky cokoliv, snažím se zapojit svou fantazii. Nejdůležitější pro mě je, aby učení nebylo monotónní a bavilo mě.

Krok 5: Svůj cíl jsem zveřejnila

Své cíle jsem si dřív nechávala pro sebe – když jsem je nesplnila, vůbec nic se nestalo. Bohužel.

O svůj cíl jsem se letos podělila se spoustou lidí – v rodině, mezi přáteli a taky na facebookuA mimo jiné i právě teď s vámi. Mám tak o několik důvodů víc, proč ho splnit. Pozornější lidé z mého okolí mě občas překvapí otázkou: „Tak jak to jde s těmi slovíčky?“ Věřte mi, nechci je zklamat.

S novým přesevzetím nemusíte čekat až na začátek roku.

Co takhle si dát nějaké na začátek každého měsíce?

Lenka Bělašková
Mou vášní je studium a výuka cizích jazyků a již mnoho let ukazuji svým studentům, že učení nových slovíček může být jednoduché, zábavné a efektivní! Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *