Stydíte se mluvit v cizí řeči? 5 rad právě pro vás

Jestliže jste někdy četli na internetu rady, jak se učit cizí jazyk (včetně mých předchozích článků i ebooku), tak jste stoprocentně několikrát narazili na větu:

Jazyk se nejlépe naučíte, začnete-li hned od začátku mluvit.

Rada je to bezpochyby pravdivá a účinná, ale jestli jste alespoň z poloviny tak stydliví jako já, vidíte v tom háček. A ne jeden.

Před pár lety jsem byla ochotna vyzkoušet jakoukoliv jinou metodu a pomůcku a živou konverzaci si nechávala až jako poslední možnost, když všechno ostatní selže. A ani teď mi není úplně dobře, když si sama sebe představím v konverzaci s rodilým mluvčím v jazyce, který zatím ještě dobře neovládám.

Teď zpětně vidím, nakolik mě to brzdilo, a že jsem italštinu nebo i němčinu mohla zvládnout rychleji a s mnohem menším úsilím.

Jestli se poznáváte, mám pro vás několik rad, jak překonat ten nejtěžší první krok. Inspirujte se a vyberte si tu, která ladí právě k vám. Nejdůležitější je – udělejte něco hned!

1) Zbořte blok ve své hlavě

Nejdůležitějším krokem je uvědomit si, přiznat a přijmout tento svůj blok. Není na tom nic špatného a pro naprostou většinu lidí není první komunikace v cizím jazyce nic příjemného.

Jedním z nejčastějších bloků, proč se stydíme mluvit s rodilým mluvčím je naše přesvědčení, že se ztrapníme, protože mluvíme s chybami nebo se nebudeme umět vůbec vyjádřit.

Teď si představte situaci, kdy jste potkali nějakého cizince, který se nedávno začal učit česky a pokoušel se s vámi komunikovat. Pomysleli jste si, že je úplně nemožný a že by vůbec neměl otevírat pusu, když neumí perfektně česky? Pravděpodobně ne. Tak proč by si to měl někdo myslet o vás? 🙂 

Vybavte si tuto situaci a pomyslete na to pokaždé, když se nechcete znemožnit tím, že mluvíte s chybami. A taky mějte na paměti tento citát:

Chybování je nejlepším způsobem učení.

2) Začněte s malými kroky, postupně si zvykejte

Dnes už běžně bez mrknutí oka dělám věci, na které bych se dříve musela několik hodin nebo dní psychicky připravovat. Patří mezi ně například telefonáty v cizím jazyce nebo oslovení cizích lidí na ulici.

Vděčím tomu jediné věci – opakování. Ať už vás stresuje jakákoliv činnost, jestliže ji budete stále dokola opakovat, dříve či později si na ni zvyknete. Stane se součástí vaší komfortní zóny. Možná v ní nenajdete bůhvíjaké zalíbení, ale aspoň se vám nebude svírat žaludek pokaždé, když na ni jen pomyslíte.

Nemusíte do toho hned skočit (i když v posledním bodě se dočtete, že právě to jsem udělala já), stačí, když budete postupně krok po kroku posouvat hranice své komfortní zóny.

Je vaším cílem si povykládat s rodilým mluvčím v cizím jazyce? Tak začněte tím, že si s ním budete psát:

  • Na začátek jsou super e-maily, můžete si dát až několik dní na rozmyšlení, co vlastně chcete napsat a nějak to vyjádřit.
  • Až vám to půjde bez větších problémů, přejděte na živý chat. Tady už musíte být pohotovější, na složení věty máte maximálně nějakou tu minutu. Ale ještě pořád můžete mít bez problémů po ruce slovník a potřebná slovíčka si dohledat.
  • Od chatu už je jen krůček k živé konverzaci. Pohotovost už máte nacvičenou a sem tam nějaké to slovíčko si můžete vyhledat, i když si budete s někým povídat. Jestli se ještě necítíte na rodilého mluvčího, najděte si na pár hodin konverzace českého lektora, ať překonáte i poslední obavy. Ale pozor, mluvit česky je přísně zakázáno!

canstockphoto14558751

3) Napište si scénář

Ať už se chystáte na první kamarádský rozhovor nebo si máte jít koupit jízdenku, připravte si dopředu, co budete říkat. Věty si napište a párkrát si je nahlas vyslovte, tím si je lépe zapamatujete a procvičíte výslovnost. Když vás to uklidní, vezměte si papír klidně s sebou, ale téměř určitě ho stejně nepoužijete 🙂

Promyslete i různé otázky, které vám může druhý mluvčí položit, a odpovězte si na ně. I když je pak nepoužijete, budou se vám v budoucnu určitě hodit.

4) Trénujte se „nanečisto“

Když máte to štěstí, že se ocitnete v zemi, kde se mluví jazykem, ve kterém se potřebujete rozmluvit, určitě se vám k tomu naskytne spousta příležitostí. Jestli se cítíte příliš nervózní na to hned se pustit do ostré akce, zeptejte se cvičně pár lidí v okolí na cestu. I když to vůbec nepotřebujete. Jde o kraťoučké konverzace, na které se můžete připravit a navíc se nic nestane, když zpočátku nebudete nic rozumět. Vyzkoušíte si jak jste na tom s porozuměním a nikdo od vás nebude očekávat komplikované odpovědi.

5) Skočte do toho po hlavě!

A když nic z toho nezabere, hoďte všechny rady za hlavu a prostě do toho skočte. Plavat se naučíte, to vám zaručuji.

Touto cestou jsem se nakonec vydala já. Dodnes nevím, kde jsem k tomu vzala odvahu, ale bylo to nejlepší rozhodnutí mého života.

Po třech letech v jazykové škole to s mojí italštinou nevypadalo tak, jak bych si představovala, a proto jsem se spontánně přihlásila v agentuře na letní práci v Itálii jako au-pair. V mém rozhodnutí mi pomohlo to, že už byl celkem pokročilý termín a já jsem tedy neměla (naštěstí) moc času na přemýšlení. A taky jsem si neuměla představit, co to všechno obnáší pro mě – pro stydlivého introverta.

Jak už jsem napsala, i když to byl teda občas pořádný stres, nic lepšího mě nemohlo potkat. Ať už jsem si potřebovala vyřídit cokoliv – jízdenku, zeptat se na cestu nebo různé věci v samotné rodině, mluvit jsem prostě MUSELA a nijak to obejít nešlo.

40258_1451861229314_2028066_n

Ať už se vám to teď zdá jakkoliv nepřekonatelné, jděte do akce a to co nejdřív, nebudete toho určitě litovat 🙂

Lenka Bělašková
Mou vášní je studium a výuka cizích jazyků a již mnoho let ukazuji svým studentům, že učení nových slovíček může být jednoduché, zábavné a efektivní! Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *