Tipy do aktovky #1: Jak mi Vivaldi, Pivoňka a sovy pomáhají s němčinou

…aneb vychytané pomůcky pro učení (čehokoliv)

Tyto typy pro vás budou užitečné hlavně v případě, že se z nějakého důvodu učíte jazyk, který vás nebaví. Jde o to najít něco, co vás na tom bavit bude. Tady jsou 2 tipy, které používám já při učení němčiny (hlavně, když se mi nechce).

1. Vytvořte si příjemné asociace

Nedávno jsem začala intenzivně pracovat na mé němčině. K tomuto jazyku nemám úplně dobrý vztah, a proto jsem ho potřebovala spojit s něčím, na co bych se těšila. Výborně mi fungují příjemné asociace hudby a vůní. Vybrala jsem si typ hudby, nejlépe jen instrumentální – bez zpěvu, který mi byl příjemný. V mém případě to je Vivaldi, ale mohou to být třeba klavírní sonáty, instrumentální kytara nebo rockové balady. Důležité, aby vám to bylo příjemné.

Stejně jsem hledala i konkrétní vůni. Nakonec jsem si vybrala svíčku s vůní Pivoňky, ale může to být i vonná tyčinka, aromalampa, jiné bytové vůně nebo si třeba jen stříkněte na zápěstí konkrétní parfém.

Tuto hudbu a vůni používám vždy, když se učím nebo opakuji němčinu, ale nikdy jindy. Po pár dnech se vytvoří asociace – když uslyšíte vaši hudbu a ucítíte tuto vůni, mozek se automaticky naladí na používání němčiny. Rychleji se tak soustředíte a vyladíte na příjem informací.

A hlavně – na každou lekci se těším, protože vím, že díky Vivaldimua Pivoňce to bude příjemné 🙂

IMG_6014

2. Pořiďte si krásné nebo zábavné pomůcky

Jestli k učení používáte obyčejný sešit a tužku, kterou máte zrovna po ruce, je to nuda.

Využijte rozmanitosti, kterou nám dnešní obchody nabízí a pořiďte si pomůcky – sešity, šanony, pořadače, složky, tužky, propisky – s motivem, který se vám líbí a baví vás. Nemusí to být nutně růžové sovičky se srdíčky, tak jako mám já. I příznivci divokých zvířat, motorek, fotbalu, stromů nebo piva si přijdou na své. Věřte mi, budete se k němu rádi vracet.

Možná se vám tento tip bude zdát směšný a zbytečný, ale…. zkuste to a budete překvapení.


Jaká hudba, vůně a pomůcky jsou ty vaše? Napište mi v komentářích, jsem zvědavá.

Lenka Bělašková
Mou vášní je studium a výuka cizích jazyků a již mnoho let ukazuji svým studentům, že učení nových slovíček může být jednoduché, zábavné a efektivní! Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *