Zmáčkněte ve své mysli to správné tlačítko

Protože mám za sebou 7 let studia jazyků na vysoké škole a dále jsem pokračovala soukromou výukou jazyků, měla jsem vždy kolem sebe spoustu lidí, kteří se více či méně úspěšně snažili naučit cizímu jazyku.

A právě rozdíly mezi tou úspěšností byly vždy obrovské. Když pominu základní vlivy jako nadání na jazyky, čas věnovaný učení, nadšení a motivace, všimla jsem si za ty roky ještě jednoho velmi důležitého faktoru: nastavení mysli.

Já jsem toho příkladem.

Rodiče mě už od první třídy vodili na kurzy angličtiny a ve 3. třídě mě zapsali na jazykovou základku. Od všech rodinných příslušníků jsem často slýchala, jak jsem šikovná na jazyky.

A i když mi pak v 15 letech v „profesním testu“ u psychologa vyšlo, že moji nejméně rozvinutou stránkou jsou jazyky a že bych se raději měla věnovat čemukoliv jinému – od matematiky přes analýzu až po medicínu – moje víra v mé (domnělé) jazykové nadání byla již tak hluboce zakořeněná, že mě v tomto přesvědčení nemohl zviklat ani názor odborníků.

Nikdy jsem sice v jazycích nevynikala nad ostatními, ale odmaturovala jsem z angličtiny s vyznamenání, odstátnicovala jsem z angličtiny a italštiny a v současné době se bez problémů domluvím 4 jazyky.

A čím to?

Měla jsem správně nastavenou mysl.canstockphoto2442829

Jestliže ještě pořád nevíte, co tím přesně myslím, uvedu vám další příklad, tentokrát smyšlený, ale určitě jste ho již ve svém okolí zaznamenali.

Dana a Zuzana jsou sestry, které obě dostaly do vínku stejnou dávku nadání na jazyky. Teď se podívám na typické věty, které od každé z nich dennodenně slýcháme.

Dana

„Já prostě na ty jazyky nemám hlavu.“

„To se nikdy nemůžu naučit!“

„Mě ta slovíčka do hlavy nelezou.“

„Gramatika je pro mě španělská vesnice.“

„To nikdy nepochopím.“

„Já ti tak závidím, že mluvíš tak dobře anglicky! To já bych nezvládla.“

Zuzana

„Angličtina mě baví.“

„Dřív nebo později se ta slovíčka naučím.“

„Někdy mi to chvilku trvá, ale nakonec tu gramatiku vždycky pochopím.“

„Mám pocit, že nic neumím, ale když potřebuju, tak se mi správná slovíčka odněkud vybaví.“

„I když neznám to správné slovíčko, nějak to popíšu a ten druhý to vždycky pochopí.“

 

Myslím, že se vás ani nemusím ptát na názor, která z děvčat bude mluvit lépe anglicky.

Proto nezapomínejte, že…

…svými každodenními výroky utváříme realitu našeho života. Jinými slovy to, co budete často opakovat, se dříve či později vyplní.

Jak toho můžete při studiu využít teď hned?

1) Přestaňte o sobě pronášet negativní výroky.

Tohle je základní a taky ta nejtěžší věc. Tyto výroky jsou dnes „v módě“ a když přijdete mezi své spolužáky a nadšeně pronesete větu ve stylu: „Holky, to cvičení na dnešek bylo tak jednoduché, měla jsem pocit, že mi to šlo úplně samo!“, vysloužíte si nanejvýš pár rozpačitých pohledů. Na druhou stranu je velmi vtipné pozorovat zaražené spolužáky, kteří najednou neví, jak reagovat 🙂

Negativní výroky máme v dnešní době tak zautomatizované, že si ani neuvědomujeme, co vlastně říkáme. Chce to proto trochu cviku, hodně pozornosti a taky disciplínu. Ale stojí to za to!

(doporučuji vyzkoušet nejen v oblasti učení jazyků)

2) Všechny chyby považujte za příležitosti naučit se něco nového.

Když se spletete, nezaměřujte pozornost na fakt, že jste udělali chybu, ale radujte se z toho, že teď už víte, jak se to řekne správně a že jste se naučili něco nového. Přísně zakázaný je výrok: „Už zase jsem to spletla! Já si to nikdy nezapamatuju….“

3) Zaměřte pozornost na to, co jste již dokázali…

…a ne na to, co vám ještě chybí. Čas od času se zastavte a věnujte pár sekund myšlence: „Wow, jsem fakt dobrá! Už jsem se dostala až do 6. lekce a naučila jsem se 200 nových slovíček.“

Pro zvýšení efektu a také pro větší motivaci si stanovte do budoucna určité mety (například lekce nebo počty slovíček) a pokaždé, když jich dosáhnete, pochvalte se a odměňte se. Učení se pro vás stane úplně nových zážitkem 🙂

 

Jestliže se vám podaří tyto drobnosti začlenit do své výuky, zaručuji vám, že se ani nebudete stačit divit, jak rychle se v jazyce zdokonalíte 🙂

Mnohem více užitečných tipů, jak zefektivnit učení slovíček najdete v mém ebooku zdarma Učení slovíček jinak: 6 kroků k mimořádné slovní zásobě.

Lenka Bělašková
Mou vášní je studium a výuka cizích jazyků a již mnoho let ukazuji svým studentům, že učení nových slovíček může být jednoduché, zábavné a efektivní! Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *