Zpívám, tančím a přitom se učím :-)

Klíčem k úspěchu v učení jazyka je zvolit si takové metody, které jsou účinné a zároveň vás budou bavit. Když je najdete a budete je používat, máte vyhráno. Já vám dnes navrhuji jednu z metod, která funguje a baví téměř všechny – učte se nová slovíčka z písniček!

Když jsem se začala učit Italštinu, italská hudba byla nevyčerpatelným zdrojem nových slovíček. Každý den jsem poslouchala italské rádio, vyhledávala nové interprety a celé hodiny jsem si lámala hlavu nad překladem textů. A neskutečně mě to bavilo 🙂 Dnes můžu říct, že nejméně třetina z mé slovní zásoby do úrovně pokročilý pocházela z písniček a poslechu rádia.

Jestliže se chcete nějaký jazyk naučit rychle a efektivně, je nezbytné, abyste se do něj zcela ponořili a aby se stal nedílnou součástí každého vašeho dne. Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak toho dosáhnout, je právě hudba.

Jaké další výhody pro vás poslech písniček bude mít?

1) Natrénujete správnou výslovnost.

Nic není tak účinné na trénink výslovnosti, jako když určité slovíčko slyšíte stokrát zopakované přímo do vašeho ucha a stejně tolikrát ho sami zazpíváte

2) Naučíte se hromadu nových slovíček a zapamatujete si je.

Proč? Protože vy sami chcete. Na rozdíl od učebnic, kde vám jsou naservírovaná slovíčka, která vás nijak neoslovují a možná je ani nikdy potřebovat nebudete, z vašich oblíbených písniček si sami intuitivně vyberete slova, která vás zaujmou tím, jak znějí, nebo se často opakují.

3) Zautomatizujete si často používané fráze.

Často si stěžujeme, že mainstreamová hudba stále opakuje ty stejné fráze. Tak teď se vám to bude hodit, alespoň se je pořádně naučíte!

4) Z novějších písniček pochytíte moderní/slangové výrazy.

A ty bezpochyby využijete při první konverzaci s rodilým mluvčím.

5) Můžete se „učit“ kdykoliv a kdekoliv.

V dnešní době není problém mít s sebou písničky stále po ruce v mobilu, mp3 přehrávači nebo na CD v autě. Využíváte tak na maximum každou volnou chvilku během dne.

6) Hudba a písničky jsou branou ke kultuře dané země.

A to ze dvou různých pohledů. Na jedné straně máme tradiční hudbu a písničky, ze kterých přímo čiší duch tradic a historie dané kultury. Při jejich poslechu se pocitově naladíte na mentalitu obyvatel této země.

Na druhé straně stojí moderní hudba, jejíž texty často odráží názory, myšlenky a problémy spojené s aktuálními událostmi.

Ať už je vám bližší kterýkoliv proud, určitým způsobem vás to přiblíží každodenními životu místních obyvatel a vylepší to vaše chápání dané kultury.

7) Bude vás to bavit!

picture-music

Doporučuji začít mainstreamovou populární hudbou. Texty většinou nejsou složité, spousta základních frází se opakuje a snadněji tak na začátku porozumíte. Až si jazyk lépe osvojíte, můžete se vydat dál a prozkoumávat vaše oblíbené žánry.

Zatímco o písničky v angličtině rozhodně nouzi mít nebudete, zaslechnout v našich rádiích písničku v nějakém dalším jazyce může být docela oříšek.

Kde začít, když ještě neznám žádného německého/italského/francouzského/španělského zpěváka?

Na začátek doporučuji najít si internetové rádio, které hraje písničky jen v určitém jazyce. Po pár „lekcích“ si už mezi interprety najdete své oblíbené a pak už nebude žádný problém si na internetu dohledat případně celé album.

Tyto rádia jsem poslouchala při učení těchto jazyků já (rádia se po kliknutí spustí automaticky):

ItalštinaRadio Italia

ŠpanělštinaCadena Dial

NěmčinaBB Radio

FrancouzštinaChante France

Poslouchat přímo rádia má obrovskou výhodu v tom, že kromě písniček posloucháte i mluvenou řeč a například i z reklam se toho spoustu můžete naučit 🙂

Ještě jedna důležitá poznámka – v žádném případě nevadí, že ze začátku nebudete rozumět ani slovo. Nestresujte a neseďte u počítače s ušima nastraženýma ve snaze zachytit alespoň jedno známé slovíčko. Střídejte soustředěný poslech s tím, že si rádio pustíte k nějaké jiné činnosti. I když poslechu nevěnujete 100% pozornosti, váš mozek přesto všechno vnímá a pomalu se učí rozeznávat ve větě jednotlivá slovíčka, zvyká si na zvuk cizích hlásek a osvojuje si specifickou výslovnosti a přízvuky. To všechno se vám bude později velmi hodit.

A když se do písniček opravdu zamilujete, nakonec skončíte jako já – objížděním živých koncertů 🙂

10530737_10203476235819341_2294642944818729306_n

Lenka Bělašková
Mou vášní je studium a výuka cizích jazyků a již mnoho let ukazuji svým studentům, že učení nových slovíček může být jednoduché, zábavné a efektivní! Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *